Celoživotné vzdelávanie ľudí s autizmom prostredníctvom aktivít v chránených dielňach, ktoré rozvíjajú ich záujmy, schopnosti a zručnosti, predstavuje náročný proces vyžadujúci množstvo práce a času. Práve za účelom rozvíjania aktivít v chránených dielňach prebiehal v Drahuškove projekt v období od apríla 2014 do septembra 2014, ktorý financovala:
Vďaka projektu bolo možné zabezpečiť koordináciu práce v keramickej a multifunkčnej dielni, kde majú drauhškovskí "kamaráti" možnosť zapojiť svoju fantáziu a vyrábať rôzne keramické výrobky (misky, šálky, srdiečka, zvončeky...), kresliť a maľovať obrazy, maľovať drevené výrobky rôznymi motívmi. V drevárskej dielni "kamaráti" vyrábali zaujímavé drevené výrobky (búdky, liedadlá), ktoré následne maľovali a lakovali.
Príjemné letné počasie umožňovalo terapeutické aktivity realizované v exteriéry ako arteterapia, muzikoterapia, kúpanie, prechádzky ale aj vzdelávacie aktivity ako práca so zvieratkami na farme a starostlivosť o ne, starostlivosť o záhradu.
Pri všetkých aktivitách v chránených dielňach klienti s autizmom majú možnosť vidieť prirodzený cyklus prípravy, tvorby a vytvorenia resp. dosiahnutia cieľa, ktorý často vyžaduje prácu a trpezlivosť. Učia sa, že jedeniu chlebíčka s pomazánkou predchádza jeho príprava, narodeniu kuriatka predchádza starostlivosť o sliepku, vyrasteniu rajčiny predchádza starostlivosť a polievanie zasadenej rastliny, atď.
Všetky aktivity osôb s autizmom prebiehajú v spolupráci s asistentmi vychovávateľa, ktorí sú absolventami detských domovov, a pod dozorom a vedením koordinátorky prác v chránených dielňach.
Ďakujeme za podporu!