Projekt realizovaný od 2.10.2017 do 30.4.2018 v rámci výzvy Budúcnosť aj s autizmom, ktorú podporila:
Hlavné ciele projektu
- Rozšírenie pomôcok a aktivít v rámci muzikoterapie, ktorá je v Drahuškove používaná ako jedna z terapeutických metód.
- Rozšírenie pomôcok a nástrojov pre prácu v chránenej dielni na úseku práce s vlnou.
Čo je muzikoterapia?
Inými slovami – terapia pomocou hudby. Ide o klinicky testovanú a preukázanú metódu, pri ktorej je pomocou hudby dosahované zlepšenie stavu jednotlivca. Hudba ovplyvňuje vegetatívne funkcie organizmu - srdečný rytmus, krvný tlak, dýchanie, svalový tonus, motoriku, termoreguláciu, atď. Sama o sebe predstavuje formu komunikácie, a preto umožňuje oslovenie a porozumenie i tam, kde sú narušené bežné medziľudské kontakty, ako k tomu dochádza aj pri autizme. Muzikoterapia teda preukázateľne plní terapeutickú úlohu pre ľudí s autizmom.
Chránené dielne
Okrem zmysluplného využitia času, práca v chránených dielňach prispieva aj k rozvoju zručností a schopností, k rozvoju jemnej motoriky a intelektu – pozorovanie cyklu vzniku (výroby) predmetov, možnosť vidieť vlastné dielo a jeho využigie. Medzi také aktivity patrí aj práca s vlnou a ako ostatné aktivity v chránených dielňach, táto je taktiež ďalšou z metód, ktoré pomáhajú ľuďom s autizmom nadviazať kontakt s realitou a pochopiť ju.
Prečo sme projekt realizovali
Mali sme možnosť zoznámiť sa s novou formou muzikoterapie – pomocou zapožičaných bubnov – a taktiež sme začali pracovať s vlnou. Obe aktivity sa stali v Drahuškove veľmi obľúbenými a klienti – naši „kamaráti“ – prejavili záujem o ich ďalšie rozvíjanie. Rozhodli sme sa zaobstarať vlastné a rozširujúce zariadenie na na realizáciu týchto aktivít a ďakujeme Nadácii Volkswagen, že sa rozhodla podporiť práve náš projekt. Pri výbere vhodných nástrojov sme vychádzali z dobrej praxe podobných a partnerských zariadení doma aj v zahraničí.