Úvod
V období dvoch rokov, od 1.6.2013 do 30.6.2015, bol v Drahuškove realizovaný projekt pod názvom „Sme samostatnejší!“, č. SS-1-33, ktorého cieľom bolo vytvoriť a zosumarizovať metodiku práce s ľuďmi s autizmom s účelom vzdelávania k vyššej samostatnosti.
Partnerskou organizáciou projektu bola Nórska autistická spoločnosť (Autismeforeningen i Norge) s centrom v Osle, ktorá je združením rodičov detí s autizmom a venuje poskytovaniu pomoci a poradenstva, a zástupcovia z Univerzity Oslo, Prof. Stephen Von Tetzchner a Elizabeth Grindheim.
Ako prebiehal projekt
V rámci projektu boli zorganizované vzdelávacie workshopy a realizácia bola rozdelené do niekoľkých fáz:
Úvodná - teoretická časť
V októbri 2013: Výmena skúseností a poznatkov prostredníctvom pracovnej cesty zástupcov Drahuškova do Nórska. Partnerská organizácia zabezpečila vzdelávacie workshopy rozdelené do niekoľkých dní, počas ktorých mali "drahuškáči" možnosť nazrieť do sveta autizmu v Nórsku.
V decembri 2013: V Drahuškove bol zorganizovaný workshop, na ktorý boli prizvaní zástupcovia partnerskej organizácie a Univerzity Oslo, ktorí podporili Drahuškovo svojimi vedomosťami už pri jeho zrode.
Implementačná časť
Marec 2014 - marec 2015. Boli zostavené plány a vytýčené ciele v štyroch oblastiach: pracovná, záujmová, sebaobslužné činnosti a oblasť komunikácie. Nasledovalo priebežné implementovanie nových postupov práce do praxe, sledovanie ich dopadu a efektívnosti. Bola zhotovená publikácia, ktorá popisuje pracovné postupy použité v projekte.
Príručka Vzdelávanie a výchova ľudí s autizmom k vyššej samostatnosti
Je dostupná zadarmo na stiahnutie:
Záverečná časť
Apríla 2015 - jún 2015: Vyhodnotenie výsledkov dosiahnutých počas projektu. Bol zrealizovaný záverečný workshop v prítomnosti zástupcov partnerskej organizácie a zástupcov z Univerzity Oslo a zástupcov organizácie Socia sprostredkujúcej grant, na ktorom bola vyhodnotená efektívnosť metodiky a dosiahnuté ciele.
V závere bol zorganizovaný workshop pre verejnosť, na ktorom boli taktiež prezentované výsledky projektu a publikácia Vzdelávanie a výchova ľudí s autizmom k vyššej samostatnosti. Workshopu sa zúčastnili zástupcovia iných a podobných organizácií zaoberajúcich sa prácou s ľuďmi s autizmom.
Vzdelávanie ľudí s autizmom je záležitosť celoživotná. Mnohí sú odkázaní na neustálu asistenciu, avšak systematickým vzdelávaním v ranom detstve možno výrazne znížiť prejavy a dôsledky autizmu a mentálneho postihnutia v neskoršom veku v porovnaní s tým, než by tomu bolo bez vzdelávania.
Na to je potrebná funkčná a efektívna metodika vzdelávania, ktorej presné nasledovanie vedie k pokroku a zvýšeniu samostatnosti a predovšetkým je široké používanie a všeobecná akceptácia. Celoživotné vzdelávanie nestačí aplikovať v zariadeniach sociálnej starostlivosti, no je to potrebné i v domácom prostredí, každodenne a neustále.